SAKMIL-nyhetene kom med sin siste utgave mandag 28. oktober 2013.
Denne siden vil ikke lenger bli oppdatert.
Takk til alle lesere som har bidratt til å holde hjulene i gang de
siste 17 årene!
Bjarne og "Bjarne" - hvem er hvem?
|
KLEPP: Etter skandaleoppslagene for en tid tilbake omkring Jærstevnefesten og et medlem av Orstad Storband som til tider går under navnet Bjarne Mæland, har det skjedd uforutsette ting. Ikke lenge etter at sakene ble publisert dukket det nemlig en ny Bjarne Mæland opp - den ekte Bjarne Mæland. Han syntes visstnok at det var ustyrtelig morsomt å seg seg selv omtalt på denne måten, selv om oppslaget i SAKMIL-nyhetene nok omhandlet "Bjarne" og ikke Bjarne.
Virkelighetens Bjarne Mæland jobber i Braathens og har en nærmere tilknytning til Klepp Hornmusikk enn man kanskje skulle tro. Han har nemlig en søster som fikk æren av å være solist på den første nyttårskonserten med Klepp Hornmusikk i 1994. "Bjarne" Mæland vurderer nå forøvrig å skifte navn, meldes det, og ender muligens opp med å kalle seg Bjarte Nærland, som jo ligner ganske mye.
(24.05.1999 kl 06:00) |
Oppsving for trombonerekken
|
KLEPP: Etter at SAKMIL-nyhetene for kort tid tilbake kunne melde om særdeles stort frafall av tromboner ble det fart i trombonistene. Frykten for at "Bjarne" skulle kuppe hele rekken har nok en stor del av skylden for dette. Under torsdagens øvelse kunne hele 5 trombonister, "Bjarne" medregnet, observeres, og til og med Tore de France, kjent fra radioshowet "Tore på sidesporet", hadde tatt turen hjem fra Bodø. Hans eneste ærend var å beskytte sin plass i Hornmusikkens trombonerekke.
Det meldes forøvrig at Tore allerede har rukket å gå flere runder i fjoset på Gillens slavefarm mens han har vært hjemme, under nøye tilsyn av Faster.
(24.05.1999 kl 06:00) |
SSSS på magalaus promotion-tur til sjøl-byen
|
SJØL BYEN: Til helgen arrangeres som kjent Jæren Musikkfestival på Bryne, og det har i
mange år vært vanlig at festival-komiteen helgen før festivalen tar seg en
tur til Stavanger for å reklamere litt for arrangementet. For å lage litt
lyd og ståhei og skaffe nødvendig oppmerksomhet, har
gerilja-stunt-parade-orkesteret Go-Go Janitsjar tradisjonelt medvirket på turen.
I år var det imidlertidig nødvendig å framskaffe et nytt orkester til
turen, og hva var da mer naturlig enn det aller ypperste innen kategorien
gerilja-rølp: SveinSvoll SwingerS.
Tur-delegasjonen stilte opp på Bryne Kro og Motell lørdag kl 08:30, og fikk
seg en bedre frokost. Deretter bar det inn på et konferanserom for
utdeling av festival T-skjorter samt en kortere briefing m. motivering.
SSSS, som for anledningen hadde med seg Boris og KillKenneth som
gjesteperkusjonister, åpnet deretter seansen med avspilling av Eurovision,
før hele følget satte kursen for Bryne Stasjon til tonene fra SSSS sitt
rikholdige repertoar.
Vel inne i Stavanger fikk SSSS erfare at ingen puber åpner før kl 11.00,
og at Dickens er en av de første til å åpne. I løpet av noen hektiske
formiddagstimer, avholdt SSSS flere småkonserter, både i gater og smug og
på diverse utesteder. Overalt ble de godt mottatt, og festival-komiteen
hadde dermed ingen problemer med å spre sitt budskap til det Stavangerske
folk. Et par regndråper var ikke nok til å ta knekken på humøret til
delegasjonen, selv om det av en eller annen grunn ikke ble spilling på
hverken Hansen Hjørnet eller Victoria Terasse.
Tilfeldighetene ville det slik at SSSS i løpet av dagen fikk forsterkninger
i form av Orstad Storbands trompetist: Egil Manglar. Han hadde sitt
utdrikningslag samme dagen, og var blitt sendt til Stavanger med sin
trompet for å underholde på Arnageren. Der møtte han imidlertid SSSS som
heldigvis hadde med både et ekstra sett med noter og en festival-skjorte
til Egil Manglar.
Etterhvert ble det også middag på Skagen og tur innom Bryggeriet hvor det
ble spilt fengende jazz mens Klepp Hornmusikks Ann-Elin var med på en rivende
danseoppvisning. Hele seansen ble avsluttet på Sjenkestuen hvor
høydepunktene var Gillens framføring av New York New York, og Jonny-Jonny
og KillKenneths framføring av "Johnny Be Good". Deretter bar turen hjemover
og alle var enige om det hadde vært en fin tur. Ingen av involverte skal ha
fått noen varige mén.
(24.05.1999 kl 06:00) |
SSSS på Yttreholmen
|
KLEPP STASJON: Fredag var det gubbefest på Yttreholmen på Klepp Stasjon. Kun mannfolk godt over 30 var invitert, og SSSS sørget for underholdning mens
Volleyball-jentene sørget for at gubbene trivdes. Tross regnver og dårlig
vær, gikk festen av formen i livlige former. Men pga. "vær varsom"-plakaten
og personvernet, ser SAKMIL-nyhetene seg ikke i stand til å referere noe
detaljert fra festen.
(24.05.1999 kl 06:00) |
Tragisk ulykke på rollerblades
|
KLEPP: Under torsdagens øvelse med Klepp Hornmusikk i Klepphallen skjedde det som bare måtte skje før eller senere. Like utenfor øvingslokalene oppstod det nemlig en tragisk trafikkulykke. Hele korpset var vitne til at en ung og fremadrullende ungdom forserte en slak nedoverbakke på rollerblades med kurs mot fylkesvegen.
Nederst i bakken skjedde det som fortrinnsvis skjer i Chaplins stumfilmer - beina til eieren av rulleskøytene forsvant rett og slett under vedkommende, og formelig trillet av gårde uten at overkroppen var i stand til å følge med. Resultatet ble som det måtte bli, og ungdommen fikk et ublidt møte med asfalten. Særlig så rumpe og rygg ut til å få seg en smell. SAKMILs hjelpetropp startet øyeblikkelig mobilisering av hjelpemannskaper, sambandsutstyr, båre og bandasjer, men innen utrykningen var et faktum hadde den potensielle pasienten på den andre siden av vegen igjen kommet til bevissthet og var i sakte kino på veg tilbake til sittende stilling.
Etter ytterligere noen lange evigheter ble rulleskøytene fjernet fra beina og den forulykkede ble sett subbende på sokkelesten veldig sakte oppover bakken.
Den eneste som ikke fikk med seg hendelsen var dirigenten som urokkelig satt på sitt skafott og forgjeves prøvde å tiltrekke seg oppmerksomhet med en dirigentpinne som alle hadde sett mange ganger før. Det foreligger ikke mistanke om promille i denne saken, men vitner til ulykken melder at farten nok kunne være litt høy.
(24.05.1999 kl 06:00) |
Sinclair & the Rovers klar for festival
|
KLEPP: Jærens mest ultimate irsk-inspirerte band, Sinclair & the Rovers, er forlengst klar til innsats under Jæren Musikkfestival. Sinclair og hans rovere kan oppleves i festivalteltet både torsdag og fredag, og det hele skjer selvsagt på Bryne i forbindelse med Jærdagen.
Ta deg en tur, da vel...
Sinclair & the Rovers
Jæren Musikkfestival
(24.05.1999 kl 06:00) |
|
 |  |
Hovedside
Arkiv
Multimedia
Søk etter artikler
Ja, ke syns du?
Tilfeldig artikkel
Informasjon
Tips oss!
DENNE UKEN:
Hele denne uken
Bjarne og "Bjarne" - hvem er hvem?
Oppsving for trombonerekken
SSSS på magalaus promotion-tur til sjøl-byen
SSSS på Yttreholmen
Tragisk ulykke på rollerblades
Sinclair & the Rovers klar for festival
Uke 20, 1999:
Hele denne uken
Strålende 17. mai!
Velfortjent avslutning etter en lang dag
SAKMIL stilte mannsterkt opp
Skandaleorganist stoppet St. Well Doom Quartet
Groven til Stavanger
Ruser seg på korps
Uke 19, 1999:
Hele denne uken
Isfront mellom storbandmedlemmer
U-hjelp i trombonerekken
Hvor var trekkspillfantomet?
Elfinn-Bæn på den store veven
Men Reiå var ikke død...
|
 |  |